رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۹
  • کد خبر : ۲۳۷
  • مشاهده :  391 بازدید
  • چاپ خبر : مدیریت ناهمگون در شهر گلبهار، کشنده تر از کرونا !

مدیریت ناهمگون در شهر گلبهار، کشنده تر از کرونا !

امروز که ویروس منحوس و نامیمون کرونا به شهر آرام ما پا گذاشته است و آرامش و سلامتی جامعه ما را نشانه رفته و برخی به عنوان مدافع سلامت جامعه نقش آفرینی و فداکاری می کنند . نگارنده ضمن حمایت تمام قد از این عزیزان، بایستی بدون هیچگونه پیش فرضی نقاط ضعف و کمبود های […]

امروز که ویروس منحوس و نامیمون کرونا به شهر آرام ما پا گذاشته است و آرامش و سلامتی جامعه ما را نشانه رفته و برخی به عنوان مدافع سلامت جامعه نقش آفرینی و فداکاری می کنند . نگارنده ضمن حمایت تمام قد از این عزیزان، بایستی بدون هیچگونه پیش فرضی نقاط ضعف و کمبود های پیش روی شهر جدید گلبهار را در مواجهه با خطرات و آسیب های مشابه این رویداد در آینده بررسی و مد نظر داشت. سال ها از خبر راه اندازی و ساخت بیمارستان ۶۴ تختخوابی و کلینیک تخصصی در شهر جدید گلبهار می گذرد! همه اذعان دارند که شهر جدید گلبهار با جمعیتی بیش از ۷۰ هزار نفر نیاز مبرمی به خدمات پزشکی در سطح کلان دارد. همانگونه که کارشناسان معتقدند سلامتی، ایمنی و آسایش روحی و روانی شهروندان ارتباط مستقیمی با توسعه همه جانبه شهر دارد. حال سوالی پیش می آید که چرا پروژه هایی با این سطح از اهمیت همچنان بدون ترسیمی از آینده بلاتکلیف باقی مانده اند ؟! به نظر نگارنده پاسخ بخش عمده ای از این مشکلات در شهر بر می گردد به مدیریت ناهمگون … یعنی مدیریت چندگانه و نا هماهنگ … یعنی مدیریت چند ارگان در اداره شهر .. یعنی عدم ارتباط منسجم مدیریت های شهر و در نهایت یعنی وضع فعلی شهر جدید گلبهار در احداث و بهره برداری از پروژه های کلان. اگر مدیریت شهری را به درختی تشبیه کنیم که شاخه های گوناگونی، مانند فضای سبز، عمران، اقتصاد، اشتغال، حمل و نقل،گردشگری و … دارد یکی از آفت های مهم و خطرناک این درخت، مدیریت ناهمگون است . ناهمگون در فرهنگ لغات فارسی به معنای متفاوت، ناجور، ناساز، نامتجانس، نامناسب، ناهمسان است. از مشکلات جدی که مدیریت شهری در شهر جدید گلبهار با آن دست و پنجه نرم می کند و بارها توسط کارشناسان شهری به آن پرداخته شده است، فقدان برنامه، طرح و نارسایی نظام مدیریت بالاسری جهت همگان سازی مدیریت های چندگانه در شهر جدید گلبهار می باشد.
شاید بتوان امروز در شهر جدید گلبهار با کمی اغماض اعلام کرد که مدیریت در این شهر به اشباع رسیده و دیگر شاید پاسخگوی تمامی نیازهای مردم ساکن این شهر نیست و شاید همه از نوع مدیریت این شهر گله مند باشند. متاسفانه هیچ نوع راهبرد، سیاست، برنامه و طرح مشخصی برای هدایت هماهنگ مجموعه شهر گلهبار و حتی نقشه راهی برای ترسیم آینده ای از نوع اداره شهر جدید به مردم ارائه نشده است. اینجاست که نقش مدیریت همگون شهری پراهمیت تر از گذشته جلوه می کند . مدیریت شهری باید برای حال، آینده و حتی گذشته شهر برنامه ریزی کند، فعالیت های شهر را سازمان دهد، بر فعالیت های انجام شده نظارت، و حتی برای انجام بهینه امور، انگیزش لازم را در سازمان مدیریت شهری، سایر نهادها ؛ بخش خصوصی و شهروندان ایجاد کند. توسعه زیرساخت های شهری مانند ساخت بیمارستان یا تجهیز کلینیک تخصصی شهر جدید گلبهار از جمله این گونه وظایف می توان بر شمرد. این وظیفه یک مدیریت هماهنگ شهری است که باید بتواند نقاط قوت و ضعف شهر گلبهار را شناخته و درصدد تقویت مزیت های آن برآید. ما معتقدیم جامعه آینده شهر جدید گلبهار باید آفرینش گر فرصت هایی ارزنده رفاه و توسعه نه تنها برای جمعیت ساکن در آن، بلکه برای تمام شهرهای اطراف و حتی کشور باشد.

به نظر نگارنده پاسخ بخش عمده ای از این مشکلات در شهر بر می گردد به مدیریت ناهمگون … یعنی مدیریت چندگانه و نا هماهنگ … یعنی مدیریت چند ارگان در اداره شهر .. یعنی عدم ارتباط منسجم مدیریت های شهر و در نهایت یعنی وضع فعلی شهر جدید گلبهار در احداث و بهره برداری از پروژه های کلان.

اخبار مرتبط