رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۶
  • کد خبر : ۳۰۲
  • مشاهده :  292 بازدید
  • چاپ خبر : بررسی جعبه سیاه پرواز مسکن
«افق گلبهار» از سونامی افزایش قیمت مسکن گزارش می دهد:

بررسی جعبه سیاه پرواز مسکن

خرید خانه و زمین در گلبهار، راهی برای سرمایه گذاری مردم در این شهر جدید است. اتفاقی که هر روز مردم و سرمایه گذاران با آن درگیر هستند و برای این امر شاید در یک هفته چند ملک را خرید و فروش کنند. افق گلبهار- قیمت اراضی گلبهار همانند دیگر نقاط کشور تحت تاثیر تورم […]

خرید خانه و زمین در گلبهار، راهی برای سرمایه گذاری مردم در این شهر جدید است. اتفاقی که هر روز مردم و سرمایه گذاران با آن درگیر هستند و برای این امر شاید در یک هفته چند ملک را خرید و فروش کنند.

افق گلبهار- قیمت اراضی گلبهار همانند دیگر نقاط کشور تحت تاثیر تورم و گرانی، روز به روز درحال افزایش است اما افزایشی متعارف نه نامتعارف! مسلما وقتی که تمام نظرها به سمت زمین های گلبهار باشد، جولان دلالان زمین و مسکن نیز زیاد می گردد و قیمت ها را به صورت نامتعارف افزایش می دهند. پیام های بسیاری از مردم بدست ما رسیده است.مردم در اکثر انتقادات خود بنگاه داران زمین و مسکن در خیابان پرند این شهر را مقصر می دانند. این بار نشانه از سوی دلالان به سوی املاک داران رفته است. گویا بنگاه داران املاک بدلیل عدم تمکین به قانون از بنگاه داری به سمت دلال بازی رفته اند. شهروندان زیادی که کلاهشان توسط برخی از املاک های این شهر برداشته شده خود گواهی است بر این موضوع، اما اجازه ورود هر فردی به این بازار یکی از مشکلات بنگاه های املاک است که راه را برای برخی افراد سودجو باز گذاشته است. شهروندی در پیام به تحریریه افق گلبهار از خرید یک واحد آپارتمان تعاونی ساز در گلبهار می گوید:

“چند هفته پیش واحدی تعاونی ساز را در بلوار جمهوری خریداری نمودم. فردی دیگر نیز همزمان با من اقدام به خرید یک واحد در همان مجتمع کرد.اما نکته قابل توجه آنجاست که این فرد به صورت شخصی قولنامه را تنظیم کردند و بنده واحد مسکونی را از بنگاه املاکی در گلبهار خریداری کردم که اختلاف قیمت ۲۰ میلیون تومان بود و بطوری آن واحد را به من گران تر فروختند.”

شهروندی دیگر از قیمت گذاری های زمین در گلبهار گفت. این شهروند مقصر افزایش قیمت ها را شرکت عمران این شهر می داند. او می گوید:

” قیمت زمین هایی که شرکت عمران این شهر به فروش می رساند باعث افزایش قیمت دیگر زمینها می گردد. مسلما هدف از برگزاری مزایده فروش زمین توسط شرکت عمران، فروش با بالاترین قیمت است. و این مورد باعث افزایش قیمت ها شده.”

در این رابطه هومن گریوانی به افق می گوید:

“شرکت عمران شهر جدید گلبهار به عنوان یک شرکت دولتی به موجب ضوابط ابلاغی مکلف به واگذاری اراضی و املاک خود از طریق فراخوان می باشد و قطع یقین پیشنهادات ارائه شده از سوی شرکت کنندگان و تاثیر از شرایط حاکم بر بازار از اقدامات اجرایی این شرکت در تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز شهری میباشد.”

زمان خرید قیمت ها را پایین می آورند و زمان فروش گران میفروشند

یکی از شهروندان گلبهاری پیامی را برای تحریریه افق گلبهار مبنی بر خرید و فروش املاک و واحدهای مسکونی توسط دلالان ارسال نموده است.در متن این پیام آمده:

“چطور متوجه بشویم دلالها باقیمت ارزان یک ملک را خریداری می کنند؟چون مدیریت مجتمع ما واحدهای زیادی را خرید و فروش میکند و آپارتمان ها را متری ۴میلیون مشخص کرده و ۸۰ متری را ۳۲۰ میلیون میفروشد؛ اما مدیریت مجتمع ما و املاکها برای خرید، قیمتها را بسیار پایین میخرند مثلا ۲۵۰ تا ۲۷۰ میخرند و ۲۸۰ یا ۲۹۰ میفروشند.همچنین موقع خرید قیمتها را خیلی پایین می آورند و میگویند راکد هست اما موقع فروش خیلی گران میفروشند.لطفا راهنمایی کنید…”

اینها بخشی از انبوه پیام های مردمی در رابطه با خرید و فروش زمین و مسکن در گلبهار بود.

نظارت مستمر بر بنگاه‌های املاک،متولی خاصی ندارد

چندی پیش رئیس اتاق اصناف چناران در رابطه با نظارت بر بنگاه های املاک در گلبهار نکاتی را ذکر کرده بود.ناصر سخی معتقد است نظارت مستمر بر بنگاه‌های املاک،متولی خاصی ندارد.
سخی افزایش تعداد بنگاه‌های املاک در گلبهار را یک آسیب دانست و گفت برای صدور پروانه بنگاه هیج سقفی وجود ندارد، ولی براساس قانون نمی‌توانیم مجوز صادر نکنیم.
با وجود مواردی که رئیس اتاق اصناف در ماه های گذشته اعلام کرده بود، اما همچنان بنگاه های املاک در خیابان پرند این شهر درحال افزایش است. همچنین اجاره بهای بالا گریبان گیر این صنف هم هست.

از قیمت های سرسام آور تا قیمت های ارزان!

در ادامه هومن گریوانی مدیرعامل شرکت عمران گلبهار در مصاحبه با افق گلبهار از نحوه قیمت گذاری های زمین می گوید: قیمت گذاری اراضی واملاک توسط کارشناسان رسمی دادگستری صورت می پذیرد و در بحث قیمت گذاری اراضی چیزی به عنوان سقف وکف وجود ندارد واراضی واملاک با توجه به مساحت، موقعیت ، کاربری ،تراکم و …توسط کارشناسان رسمی دادگستری ارزیابی می‌شود.وی همچنین پیرامون نرخ گرانی زمین های گلبهار و برگزاری مزایده های شرکت خود اظهار کرد:نفس برگزاری مزایده باعث گرانی زمین نمی شود چرا که در شرایط رکود در زمان برگزاری مزایده شرکت کنندگان صرفا مبادرت به پیشنهاد قیمت معادل قیمت پایه فراخوان نموده اند.
با این وجود چندی پیش مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار با اعلام این‌که تبلیغات ماهواره ای فروش زمین های ۲۵۰ متری در این شهر به قیمت ۵ میلیون تومان کلاهبرداری است، گفت:‌ کمترین قیمت هر متر مربع زمین در شهر جدید گلبهار یک تا ۱.۵ میلیون تومان است.
هومن گریوانی با یادآوری این‌که حدود ۱٫۵ سال قبل از یک ارگانی درباره فروش زمین در شبکه‌های ماهواره‌ای با شرکت عمران گلبهار تماس گرفته شد گفت که با بررسی‌های به‌عمل آمده مشخص شده شبکه‌های ماهواره‌ای خارج کشور آگهی‌های مربوط به فروش زمین در شهر گلبهار را پخش می‌کنند.وی با بیان این‌که بلافاصله با مراجع قضایی در این رابطه مکاتبه شده از اعلام بررسی‌های لازم به دستگاه‌های نظارتی در آن زمان یاد کرد که اغلب این زمین ها، زمین‌های ۱۰۰ درصد خارج از محدوده شهر جدید گلبهار است.
گریوانی همچنین برای کاهش و کنترل قیمت ها از اقداماتش گفت:شرکت عمران شهر جدید گلبهار باورود به مفاد قرارداد های واگذاری و مکلف نمودن خریداران به ایفا تعهدات ساخت از بورس بازی و خرید و فروش اراضی خام جلوگیری نموده که این امر مانع افزایش کاذب قیمت زمین می‌شود.
وی در بخشی دیگر از تکمیل مسکن مهر های این شهر گفت:امید است با اتکا به خداوند متعال و تلاش سازندگان مسکن مهر و همچنین همراهی و مساعدت متقاضیان جهت تزریق منابع مالی به عنوان سهم آورده در زمان مقرر تا انتهای سال ۹۹ برنامه از پیش تعیین شده باقی مانده باکسر پروژه‌های عارضه دار فاقد متقاضی و پیشرفت فیزیکی زیر ۳۰ درصد به اتمام برسد.
او در پاسخ به سوال خبرنگار افق مبنی بر نظارت و تکمیل واحدهای مسکن مهری که پیمانکاران آن به تعهدات خود عمل ننموده اند بر عهده کیست، گفت:در بخش پروژه های بخش تعاون بازرس شرکت تعاونی به عنوان ناظر بر عملکرد مدیران تعاونی بوده و در صورت عدم ایفای تعهدات مدیران تعاونی وبازرس در انجام وظایف قانونی هر عضو می تواند به استناد اساسنامه تعاونی با طرح شکایت به داوری اتاق تعاون موضوع قصور تعاونی وپیمانکاران مورد قرارداد را پیگیری نماید در بخش پروژه های دارای تفاهمنامه سه جانبه با انبوه‌سازان نظارت بر عملکرد و تحویل واحدهای مسکن مهر با شرکت عمران گلبهار می باشد.

گریوانی:
“امید است با اتکا به خداوند متعال و تلاش سازندگان مسکن مهر و همچنین همراهی و مساعدت متقاضیان جهت تزریق منابع مالی به عنوان سهم آورده در زمان مقرر تا انتهای سال ۹۹ برنامه از پیش تعیین شده باقی مانده باکسر پروژه‌های عارضه دار فاقد متقاضی و پیشرفت فیزیکی زیر ۳۰ درصد به اتمام برسد.”

اخبار مرتبط