رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۵
  • کد خبر : ۳۲۱
  • مشاهده :  369 بازدید
  • چاپ خبر : ضربه فنی کرونا با پیشگیری
صفرتاصد ویژگی های کرونا ویروس؛

ضربه فنی کرونا با پیشگیری

«کرونا ویروس جدید» ویروسی مرتبط با خانواده ویروس های سرماخوردگی است و اولین بار در سال ۱۹۶۵ کشف شد که توانایی انتقال و بیماری زایی پرندگان و پستانداران را داراست.نام کرونا از شکل آن گرفته شده چون زیر میکروسکوپ به شکل تاج خورشید است.شیوع قابل توجه آن در سال ۲۰۱۹ از چین شروع شد و […]


«کرونا ویروس جدید» ویروسی مرتبط با خانواده ویروس های سرماخوردگی است و اولین بار در سال ۱۹۶۵ کشف شد که توانایی انتقال و بیماری زایی پرندگان و پستانداران را داراست.نام کرونا از شکل آن گرفته شده چون زیر میکروسکوپ به شکل تاج خورشید است.شیوع قابل توجه آن در سال ۲۰۱۹ از چین شروع شد و هم اکنون بسیاری کشورها را مشغول خود کرده است.دوره نهفتگی ویروس(دوره‌ای که در آن فرد ناقل ویروس است اما هنوز علائمی در تنفس و دمای بدن او پیدا نشده)حداقل ۱۴ روز میباشد؛یعنی ممکن است فردی ویروس را در بدن خود داشته باشد اما تا ۱۴ روز بعد هیچ علائمی در ظاهرش آشکار نشود.به همین دلیل افراد به ظاهر سالم هم باید مراقبت های مربوط به انتقال ویروس را داشته باشند.این ویروس می تواند بین ۵ دقیقه تا ۹ روز روی سطوح غیر زنده باقی بماند.روش های انتقال این ویروس مانند انواع ویروس های سرماخوردگی از طریق تماس مستقیم با قطره های تنفسی فرد آلوده(از طریق سرفه و عطسه)و تماس با سطوح آلوده به ویروس است.
سیستم ایمنی بدن فرد سالم می تواند با ویروس کرونا مبارزه کند و در اغلب موارد میتواند پیروز این مبارزه باشد.

🦠علائم کرونا
علائم بارز و اولیه ی این بیماری سه مورد هستند:تب،سرفه و تنگی نفس. اما علائم جانبی در صورت پیشرفت این بیماری مشاهده میشود که عبارتند از:هرگونه مشکل در تنفس،گلودرد،سردرد،اسهال،تهوع،استفراغ و آبریزش بینی.

🦠پیشگیری ها
مهمترین نکته این است که از تماس دست با چشم ها،دهان و بینی و بطور کلی صورت جلوگیری کنید. و اما موارد مهم دیگر:

۱.از دست دادن،روبوسی و بغل کردن و نزدیک شدن به افراد تا فاصله ی دو متری پرهیز کنید.
۲.سطوح و اشیای منزل را بطور مرتب تمیز کنید و فضای خانه را بصورت متناوب ضدعفونی کنید.
۳.غذاهای مصرفی خود را بطور کامل بپزید و هیچ قسمتی از غذا را بصورت خام مصرف نکنید.
۴. از حضور در مکان های عمومی(مخصوصا فضای بسته)،رفتن به مسافرت های غیرضروری و مهمانی های شلوغ تا حد امکان پرهیز کنید.
۵.برای استفاده از وسایل عمومی مانند دستگاه خودپرداز و آسانسور یا اجسامی که مردم عموما با آن تماس دارند مانند میله ی اتوبوس،صندلی اتومبیل ها،اسکناس و…از دستمال کاغذی استفاده کنید.
۶.سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.با استفاده از سبزیجات،میوه ها،موادغذایی حاوی اسیدهای چرب امگا۳،روی،آهن،منیزیم و مواد دارای ویتامین های A,E میتوانید در برابر ویروس کرونا از خود محافظت کنید.
۷.از مصرف سوسیس و کالباس،فست فودها،غذاهای سرخ کردنی و بطور کلی تهیه ی غذا از مکان های نامعتبر و غیر بهداشتی خودداری کنید.
۸.مایعات زیاد مصرف کنید.
۹.سعی کنید یک محلول ضدعفونی کوچک به همراه خود داشته باشید تا در صورت لزوم دستهای خود را با آن محلول ضدعفونی کنید.
۱۰.اگر کسی در نزدیکی شما سرفه یا عطسه کرد فورا از راه دهان و بینی خود را مسدود کنید و از آن منطقه حداقل ۵ متر فاصله بگیرید و دیگر نزدیک آن شخص نشوید.

🦠سوالات متداول و رایج درباره کرونا
۱-اگر فردی از نزدیکان ما کرونا مثبت شد ما باید چه کاری انجام بدهیم؟
اگر از افراد نزدیک به شما فردی کرونا مثبت شد و شما علائمی نداشتید به مدت دو هفته باید خودمراقبتی داشته باشید تا ببینید علائم در شما ظاهر میشوند یا نه. ” تب، سرفه و تنگی نفس از علائم بارز کرونا هستند که اگر در شما ظاهر شدند باید سریعا به یکی از مراکز مخصوص این بیماری مراجعه کنید،اما اگر تا دو هفته بعد از جدایی از فرد کرونا مثبت علائمی نداشتید جای نگرانی نیست. “
۲_آیا کسی که کرونا داشته باشد قطعا می میرد؟
فقط۱ تا ۳ درصد از آنها که معمولاً دارای کهولت سن هستند یا سابقه ی بیماری خاصی دارند از بین می روند.
۳_آیا استفاده از ماسک ضروری است؟
استفاده از ماسک های ساده تاثیر چندانی در جلوگیری از ورود ویروس به بینی و دهان ندارد و ماسک های فیلتردار میتوانند به مدت ۸ ساعت از ورود این ویروس جلوگیری کنند، اما بعد از هشت ساعت باید تعویض شوند. زدن ماسک را شدیدا توصیه می‌کنیم تا از انتشار ویروس در سطح جامعه جلوگیری شود.
۴_آیا کرونا به حیوانات منتقل می شود؟
تاکنون گزارشی مبنی بر ابتلای حیوانات‌خانگی به ویروس کرونا ویروس جدید منتشر نشده است اما با توجه به اینکه ویروس‌های کرونا در گذشته در حیوانات ایجاد بیماری می‌کردند؛کسانی که در خانه از حیوانات(مخصوصا پرندگان) نگهداری می کنند لازم است نکات بهداشتی راجع به آنها را رعایت کرده و دستان خود را بعد از هر تماس با حیوانات ضدعفونی کنند.
۵_چه گروه هایی بیشتر در معرض خطر هستند؟
بیشترین خطر متوجه افراد بالای ۷۰ سال،زنان باردار و همچنین کسانی که دارای بیماری های قلبی عروقی،تنفسی یا نقص در سیستم ایمنی هستند می باشد.
۶- آیا کرونا از طریق آب شرب منتقل می شود؟
آب و غذا راه انتقال عمده ویروس کرونا نیست و این مورد که چندی پیش مبنی بر احتمال انتقال ویروس از طریق شبکه آب و فاضلاب کشور،شایعه شده بود صحت ندارد و نباید به این اخبار نامناسب توجه نمود.

🦠آنتی بیوتیک تاثیری بر کرونا ندارد
در پایان این مطلب لازم است به چند نکته اساسی که جزء سوالات مردم بوده است،بپردازیم.خوردن آنتی بیوتیک، سیر و یا مالیدن ویکس جلوی ابتلا به ویروس کرونا را نخواهد گرفت. بطورکلی آنتی بیوتیک ها به منظور دفاع و مبارزه با بیماری های عفونی مثل باکتری ها ساخته شده اند به همین دلیل اگر در زمینه بیماری های ویروسی استفاده شوند،هیچ تاثیری در روند ابتلا به کرونا را نخواهند داشت و فقط اثرات جانبی و مضر دارو را برجای می گذارد. همچنین مالیدن ویکس یا خوردن سیر هم تاثیری بر روی کرونا ویروس جدید نخواهد گذاشت و این اشتباهی است که برخی تصور می کنند با این دست از اقدامات می توانند جلوی این بیماری را بگیرند بلکه همانطور که پیش تر هم گفته شد استفاده از مرکبات راه موثرتری در برابر پیشگیری از کرونا است.

🦠شستن دست ها،بایدها و نبایدها
نکته دیگر اینکه شستن دست ها به مدت ۲۰ ثانیه باید انجام شود و زمانی ضروری است که ما بدانیم تماس با سطحی که برایمان ناشناخته است و احساس آلوده بودن آن سطح را داشته ایم باید دستمان شسته شود. زمانیکه ما در یک فضای بسته همچون منزل هستیم و میدانیم که تماس چیز آلوده ای با سطوح انجام نشده،نیاز بر بسیاری شستن دست ها نیست که بعدا موجب مشکلات پوستی شویم.

🦠نکاتی در هنگام نظافت
ویروس ها بر روی سطوحی همچون کاغذ،پلاستیک و شیشه می تواند عمر بیشتری داشته و دارای ماندگاری باشند و تا ۹ روز روی سطوح باقی بمانند. اما ویروس ها بر روی سطوح فلزی مثل مس،آهن و روی تا ۲ساعت باقی می ماند و به همین دلیل در زمان نظافت و خانه تکانی باید به شیشه ها و سطوح پلاستیکی توجه بیشتری کرد.

در پایان برای کسانیکه سر کار خود با سطوح مختلفی در ارتباط اند به همراه داشتن یک محلول کوچک ضدعفونی برای خود،خالی از لطف نیست تا بتوانند مدام دست هایشان را با آن ضد عفونی کنند. همچنین اسپری های الکل،ژل های ضدعفونی کننده و الکل هم سفارش می شود.
«همچنان تاکید بر ماندن در خانه و دوری از اجتماعات است»

اخبار مرتبط