رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶
  • کد خبر : ۳۳۴
  • مشاهده :  331 بازدید
  • چاپ خبر : کرونا از حیوانات بصورت مستقیم منتقل نمی شود
زیر ذره بین؛

کرونا از حیوانات بصورت مستقیم منتقل نمی شود

کرونا ویروس جدید با نام covid-19 که این روزها موجب ترس و استرس در مردم شده،باعث ایجاد اختلال در کارهای روزانه مردم جهان نیز گشته است.این بیماری که از شهر ووهان چین نشات گرفت در ابتدا تصور بر منشا حیوانی آن بود اما در بررسی های بیشتر متوجه شدند که این بیماری توسط ویروس شدید […]

کرونا ویروس جدید با نام covid-19 که این روزها موجب ترس و استرس در مردم شده،باعث ایجاد اختلال در کارهای روزانه مردم جهان نیز گشته است.این بیماری که از شهر ووهان چین نشات گرفت در ابتدا تصور بر منشا حیوانی آن بود اما در بررسی های بیشتر متوجه شدند که این بیماری توسط ویروس شدید سندرم تنفسی حاد (coronavirus 2 (SARS-CoV-2 ایجاد می شود، که بعدها به عنوان کروناویروس جدید خوانده شد.
در ابتدا تصور می شد که این ویروس منشأ حیوانی دارد. یک مطالعه اپیدمیولوژیک از ۷۲۳۱۴ مورد آزمایشی منتشر شده توسط دولت چین نشان می دهد که ممکن است “منبع مشترک پایدار” شیوع آن در دسامبر سال ۲۰۱۹ بوده باشد، این تئوری نشان می دهد که چندین مورد عفونتی و ویروسی در حیوانات وحشی همچون خفاش و غذاهای دریایی در شهر هوانا در بازار عمده فروشی غذاهای دریایی هوانا رخ داده است. طبق این تئوری ، منبع اصلی عفونت در اوایل ژانویه سال ۲۰۲۰ به انتقال انسان به انسان تبدیل شد.یعنی با خوردن این غذاهای عفونی و ویروسی این بیماری به انسان نیز منتقل شد و پس از آن شیوع گسترده ای در سطح جهان داشت.
حال سوالاتی بوجود می آید که چون منشا اولیه آن از حیوانات بوده آیا ممکن است بگوئیم کرونا بیماری مشترکی بین انسان و حیوان است؟ در ابتدای همه گیری کرونا، باور عموم بر این بود که کرونا از حیوانات هم منتقل می شود در صورتی که سویه(نژاد) این ویروس با سویه(نژاد) انسانی آن متفاوت است. اما درحال حاضر بدلیل تغییر ژنتیکی و امکان جهش این ویروس امکان انتقال ویروس از انسان به حیوان تائید شده است و در امتداد آن درصورت آلودگی حیوان به ویروس، امکان انتقال مجدد به انسان را دارد. همان گونه که ویروس کرونا از صندلی، خودکار و … منتقل می شود، احتمال دارد هرگونه حیوانی در نقش شی فیزیکی عامل انتقال ویروس باشد، اما به طور مستقیم حیوانات ویروس را منتقل نخواهند کرد.به همین دلیل ضمن رعایت اصول بهداشتی باید متذکر شد که تا زمانیکه حیوانات آلوده نباشند،خودشان به تنهایی نمی توانند کسی را آلوده کنند.توصیه سازمان بهداشت جهانی هم درخصوص این مورد شستن دست ها پس از برخورد با حیوانات می باشد. اما تنها راه مطمئن زدن واکسن و ضد انگل حیوان است که خیال همه را راحت میکند.
از سوی دیگر دریافته‌ایم که امکان آلوده شدن برخی حیوانات از طریق تماس نزدیک با انسان‌های آلوده وجود دارد و این موضوع به خصوص در مورد گربه‌ها اثبات شده است در حالی که تاکنون مورد اثبات‌شده‌ای از انتقال ویروس کووید-۱۹ از حیوانات به انسان گزارش نشده است. همچنین مشاور رئیس سازمان نظام دامپزشکی هم گفته که نگرانی زیادی درباره انتقال کووید -۱۹ به انسان از راه حیوانات خانگی وجود ندارد و این حیوانات راباید ۱۴روز ازصاحبان آن‌ها که مبتلا به کرونا شده اند،جداکرد.

 ویروس  (SARS-COV-2) زیر میکروسکوپ 

▫️احتمال ابتلاء گوشت به کرونا

در این مورد نگرانی وجود ندارد و وقتی اصولاً در دام‌ها بیماری گزارش نشده است، لذا فرآورده‌های آنان نیز آلوده نخواهند بود. اما ممکن است فردی آلوده به گوشت دست بزند و اینگونه این ویروس منتقل شود اما گوشت خود به تنهایی نمی تواند آلوده باشد.ضمن آن‌که به دلیل حساسیت بالای ویروس به حرارت در همان مراحل اولیه پخت غذا ویروس غیر فعال خواهد شد.مگر اینکه با گذشت زمان ویروس فرصت تکامل داشته باشد و به ویروسی پیشرفته تبدیل گردد.
نکته ای که وجود دارد و بسیار هم از ما سوال می شود مبنی بر انتقال کرونا به دام است که باید گفت کرونا به دام و طیور منتقل نمی شود.اما سازمان دامپزشکی کشور بر اساس اصول بهداشتی و در تعامل با سایر کشورها، به منظور جلوگیری از انتشار فزون‌تر این ویروس نوظهور در کشور که دارای ابعاد ناشناخته بسیاری است، ورود دام زنده و به ویژه حیوانات خانگی از کشورهایی که به طور قطعی، مواردی از ابتلاء به ویروس کرونا را داشته‌اند، ممنوع کرده است.
همچنین میتوان به طور قطعی از ابتلای دام به بیماری های مختلف آن هم از طریق سامانه GIS که توانایی شناسایی و نمایش داده‌های مکانی و زمانی بروز بیماری‌ خطرناک مانند نیوکاسل و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را دارد مطلع شد که تا به الان گزارشی از ابتلا به کرونا را نداشته ایم.

▫️احتمال وجود کرونا در آبزیان

دوزیستان و خزندگان نیز از مخازن بیماری سالمونلا در طبیعت‌اند که نه تنها می‌توانند این بیماری‌ها را بدون علائم ظاهری به سایر انواع آبزیان آکواریومی منتقل کنند بلکه می توانند ناقل مکانیکی به انسان نیز باشند.یعنی آبزیان از طریق دست فرد آلوده می تواند به این ویروس مبتلا شود ولی خود ماهی ذاتا اینگونه نیست.

اخبار مرتبط