رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۴
  • کد خبر : ۳۸۹
  • مشاهده :  379 بازدید
  • چاپ خبر : آفت ها و آسیب های موجود در دین از جمله دینداری ظاهری

آفت ها و آسیب های موجود در دین از جمله دینداری ظاهری

در این نوع دینداری، بخشهایی از لایه های اولیه دین یعنی ملاحظات مربوط به احکام نماز،روزه،حج،رعایت میشود، اما در بخشهای اعتقادات و اخلاق و شناخت اولی الامر و تبعیت از آن و رذایل اخلاقی و معرفت نداشتن به فضائل اهل بیت (ع) و سفارشات پیامبر(ص) در مورد آنها و تفسیر قرآن،مشکلات و چالشهای اساسی وجود […]

در این نوع دینداری، بخشهایی از لایه های اولیه دین یعنی ملاحظات مربوط به احکام نماز،روزه،حج،رعایت میشود، اما در بخشهای اعتقادات و اخلاق و شناخت اولی الامر و تبعیت از آن و رذایل اخلاقی و معرفت نداشتن به فضائل اهل بیت (ع) و سفارشات پیامبر(ص) در مورد آنها و تفسیر قرآن،مشکلات و چالشهای اساسی وجود دارد.این نوع دینداری چه از سوی پدر و مادر در خانه نسبت به فرزندان اجرا شود و چه از سوی حاکمان نسبت به سطح جامعه باعث جدایی و گریز از دین در بین نسل جوان میشود. این سبک از دینداری را در زمان حاکمیت معاویه در میان مردمان شهر شام می بینیم که به ظاهر اعمال دینی مثل نماز جمعه و جماعت شان و شاید دیگر مناسک شان مانند حفظ قرآن و اعمال دیگر دین بسیار اهمیت می دادند ولی به باطن و عمق و معرفت در دین بی توجه بودند. این دینداری که معرفت و شناخت در آن نیست در طول تاریخ حوادث تلخی را بر علیه دینداران واقعی ً و اهل بیت پیامبر(ص) رقم زده است؛مثال درجریان سقیفه و جنگهای نهروان و صفین تا کربلا را اگر بررسی کنیم می بینیم یکی از علتهایی که منجر به آن حوادث شد راعدم معرفت در دین دانست. دستور دین هم بر فهم عمیق و دقیق دین است چنانچه امام رضا علیه السالم میفرماید: «الکمال و کل الکمال؛ التفقه فی الدین) بالاترین کمال فهم دین است که از این منظر باید دین را ملاحظه و بررسی کرد.
شخص دینداری که معرفت و شناخت درستی از دین ندارد ولی بر اساس سیره و سنت اسلامی شاید اگر مواردی را هم بداند ولی در تشخیص موقعیت و مکان و زمان آن دچار مشکلات و انحرافات میشود.
مثلا می داند که اولا باید از حاکم و ولی امرمسلمین و امیرالمومنین (ع) دفاع کرد،و ثانیا نباید بیعت با ولی خدا و امیر المومنین را شکست.اما عدم معرفت و شناخت باعث می شود در نسبت و تشخیص آن دچار انحراف شود و آنچه قرآن و رسول خدا ۰ص)؛و اهل بیت (ع) و حضرت امام حسین (ع)، فرموده اند را نادیده بگیرد و دچار اشتباه و سقوط شود و این عناوین مقدس را بر فردی ناپاک بنام یزید منطبق کند. در جریان کربلا و آمدن مردم کوفه به کربلا این عدم شناخت و معرفت و نداشتن درک صحیح از دینداری بود که باعث شد بر پسر پیامبر (ص) و اهل بیتش جفا کنند.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه