رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۹
  • کد خبر : ۳۸۴
  • مشاهده :  311 بازدید
  • چاپ خبر : یک تیکه گوشت مجلسی ما بخوریم یا بازرسی
دلنوشته ای برای سازمان بازرسی؛

یک تیکه گوشت مجلسی ما بخوریم یا بازرسی

در لابه لای پست های گوناگون و جور واجور منتشر شده در فضای مجازی درباره اخبار کشف و دستگیری فلان اختالس گر، فلان باند بزرگ کلاهبرداری، فلان شبکه اخذ رشوه، فلان مفسد اقتصادی یا فلان سلطان و غیره مطلبی ساده ذهن نگارنده را به خود مشغول کرد. مطلبی با این مضمون که چند نفر از […]

در لابه لای پست های گوناگون و جور واجور منتشر شده در فضای مجازی درباره اخبار کشف و دستگیری فلان اختالس گر، فلان باند بزرگ کلاهبرداری، فلان شبکه اخذ رشوه، فلان مفسد اقتصادی یا فلان سلطان و غیره مطلبی ساده ذهن نگارنده را به خود مشغول کرد. مطلبی با این مضمون که چند نفر از کارمندان سازمان بازرسی خراسان رضوی حین بازرسی و ماموریت از شهرداری ها، در طول مدت ماموریت درخواست و سفارشات متنوعی جهت صرف ناهار از چلوگوشت گرفته تا … ، از بهترین رستوران شهر آن هم با هزینه یا به عبارتی بودجه عمومی شهرداری داشته اند که متاسفانه، گویا این موضوع در ماموریت های چند ماهه این کارمندان خوش اشتها در سال های اخیر به صورت عادت در آمده و امری عادی و شاید شبه قانونی جلوه گردیده است! حتی مخالفت با درخواست های آنها و اعلان گزارش رسمی به مقامات بالادستی با عکس العمل های عجیب و غریب و بعضا غیر اخلاقی این بازرسان مواجه شده است که خود حدیث مفصل است و در جای مناسب امیدواریم پیگیری جدی صورت پذیرد! البته شاید مبلغ ناهارهای تناول شده در روزهای ماموریت آنها در مقابل بودجه کلی شهرداری عدد ناچیزی باشد اما این اعداد ناچیز می تواند در گزارشات نهایی و بازخورد های مردمی، شبه ایجاد کند! آنچه ذهن مردم را درگیر می کند این است که اصولا چرا یک تیم از بازرسی که برای بررسی حساب و کتاب شهرداری آمده است باید به حساب شهرداری ناهارهای مفصلی مثل چلو گوشت بخورند ؟ امری که ضرورت رسیدگی و بررسی کامل، توسط مسئولین سازمان بازرسی کشور به شدت احساس می گردد. طرح موضوع توسط یک رسانه کوچک محلی و مردمی شاید در وهله نخست و ظاهر امر چندان با اهمیت جلوه ندهد و خنده دار و حتی شوخی مطبوعاتی انگاشته شود و گفته شود خوردن چند پرس چلوگوشت و … توسط چند کارمند بازرسی در حین بازرسی که این همه سرو صدا و بزرگ نمایی ندارد؟! ما چون مطمئن هستیم مسائل کلان و به اصلاح درشت را مسئولان سازمان بازرسی با دقت رصد می کنند و به قولی مو را از ماست می کشند به همین دلیل این مسائل کوچک را ما مطرح می کنیم که احیانا از قلم نیافتد. گرچه اتفاقا اگر به درستی توجه و بررسی نشود در آینده نه چندان دور توسط جامعه دیگر کوچک شمرده نخواهد شد.

این موضوع با اهمیت است:

ما نه بدلیل اعلام قانون ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد که پرداخت های غیرقانونی از منابع عمومی و انحراف از این منابع به سمت تخصیص های غیرقانونی را هر چند کوچک تخلف نامیده است! اما نه مستند به آیین نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور که عملکرد و رفتار بازرسان در محیط بازرسی را مبتنی بر اخلاق حرفه ای و از موضع قانون دانسته است! اما نه طبق سوگند نامه کارشناسان سازمان بازرسی که سوگند خورده اند از آلودگی به هر امر منافی پرهیزگاری، شرافت و اخلاق و رفتار خلاف شئونات، اجتناب ورزند! اما نه به این دلیل که ممکن است شبهات مختلفی از جمله مغرضانه بودن و یا حتی خلاف واقع بودن گزارشات این کارمندان را بوجود آورد! اما نه به این دلیل که با بی تدبیری دولت تدبیر و امید! در شرایطی هستیم که تهیه چلوگوشت یا حتی چلومرغ که هیچ، بلکه تهیه ابتدایی ترین مواد غذایی هم برای برخی آرزو شده است! بلکه این موضوع با اهمیت است به این دلیل بسیارساده که به خودی خود باید با اهمیت و مهم جلوه داده شود! چون طبق سنت دینی و اعتقادی باید کوچکترین انحراف رفتاری بازرسان در نظام اسلامی بزرگترین انحراف شمرده شود. این موضوع با اهمیت است چراکه رهبرعظیم الشان انقلاب در دیدار مسئولان سازمان بازرسی فرمودند: کسانی که در جایگاه نظارت و اصلاح امور هستند، باید در عمل و رفتار خود بسیار مراقبت کنند. یک عنصر ناباب در یک شهری پیدا میشود، یک حرکتی انجام میدهد، این روانهای پاکیزه ی شریف[ کارمندان امین در سراسر قوه ]، را بدنام میکند… این موضوع با اهمیت است همانگونه که حجت االسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه و نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری در جلسه شورای عالی قوه قضاییه اشاره کردند: ما اجازه نمیدهیم چهره دستگاه کارآمدی به صورت شبانه که کارکنان آن بعضا روزی در آن مشغول خدمت هستند و با اجاره نشینی و سختی زندگی خود را میگذرانند، با این نوع اقدامات موردی به گونه دیگری نشان داده شود. حجت االسلام و المسلمین رئیسی همچنین در آیین نکوداشت سالروز تأسیس سازمان بازرسی کل کشور، گفت: بزرگترین گناه، کوچک شمردن گناه است، فساد کم هم نباید تحمل شود تا به یک فساد بزرگ تبدیل نشود. ایشان فرمودند: باید به ارقام پایین نیز حساس بود تا به ارقام نجومی نرسد. این موضوع با اهمیت است چرا که اعتقاد ما این است، باید بازتاب کوچکترین انحراف و رفتارهای خلاف شئونات اداری طوری منعکس گردد که به سازمان بازرسی کشور به تعبیر مقام معظم رهبری بازوی توانمند قوه قضائیه لطمه و خدشه ای وارد نسازد، بلکه جلوی تعمیم این رفتارهای خلاف شئونات و شبه برانگیز هرچند ساده و در ظاهر کوچک را نیز به کل مجموعه پاک دست و خدوم سازمان بازرسی کشور گرفته شود. در نهایت این موضوع با اهمیت است چون ما اعتقاد داریم وظیفه رسانه ای مستقل و مردمیست که با دقت و کنکاش بدون هیچگونه واهمه و مصلحت اندیشی، علی رغم تبلیغات منفی رسانه های معاند، کوچکترین رفتار تک تک کارگزاران نظام مقدس اسلامی را که حاصل خون هزاران شهید و ایثارگر است را زیر ذره بین نگاه جامعه ببرند.

اخبار مرتبط