رفتن به بالا
  • شنبه - ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۵
  • کد خبر : ۴۶۰
  • مشاهده :  300 بازدید
  • چاپ خبر : نظام مهندسی در وضع قوانین، بدنبال منفعت طلبی است؟
حجت الاسلام و المسلمین جواد غلامي، امام جمعه گلبهار در گفتگو با افق گلبهار:

نظام مهندسی در وضع قوانین، بدنبال منفعت طلبی است؟

امام جمعه گلبهار در انتقاد از مهندسین ناظر نظام مهندسی گفت: آقایان مهندس نظام مهندسی قوانینی را که وضع می کنند یک طرف قضیه هم خودشان هستند و نفع خودشان را مدنظر قرار می دهند. افق گلبهار- امام جمعه گلبهار در گفتگو با خبرنگار افق گلبهار یکی از مشکلات شهروندان گلبهاری که با آن بطور […]

افق گلبهار| امام جمعه گلبهار در انتقاد از مهندسین ناظر نظام مهندسی گفت: آقایان مهندس نظام مهندسی قوانینی را که وضع می کنند یک طرف قضیه هم خودشان هستند و نفع خودشان را مدنظر قرار می دهند.

امام جمعه گلبهار در انتقاد از مهندسین ناظر نظام مهندسی گفت: آقایان مهندس نظام مهندسی قوانینی را که وضع می کنند یک طرف قضیه هم خودشان هستند و نفع خودشان را مدنظر قرار می دهند. افق گلبهار- امام جمعه گلبهار در گفتگو با خبرنگار افق گلبهار یکی از مشکلات شهروندان گلبهاری که با آن بطور جدی درگیر هستند را قوانین موجود در نظام مهندسی می داند که در ساخت و سازها و احداث بناها مورد بحث می باشد.

جلوگیری از سوء برداشت ها

امام جمعه گلبهار همچنین در ابتدای سخنانش از دو طرف این قضیه نام برد تا از سوءبرداشت ها جلوگیری کند. او می گوید: بحث استحکام بنا یک ضرورت است چون جان مردم ارزش دارد. باید بناهایی که احداث می شوند از استحکام لازم و کافی برخوردار باشند، کاملا مهندسی ساز باشند و متخصصین بانظارت خود آنرا به تائید برسانند. حجت الاسلام غلامی همچنین گفت: نباید این نظارت ها آنقدر پیچیده شود که جلوی کار مردم گرفته شود و مردم به یکی از اولیات زندگی شان که رسیدن به یک مسکن مورد نیاز است، نرسند. الان در قوانین نظام مهندسی براساس گزارشات و گزارش هایی که بدست ما رسیده، در بعضی از متراژها ۸ مهندس ناظر نیاز دارد! و بعد جالب است که آن کسی که کارفرماست و یا آن کسی که پیمانکار و سازنده آنجاست می گوید که این ۸ مهندس اصلا حضور پیدا نمی کنند فقط امضایشان را ما لازم داریم. وی در ادامه کافی نبودن نظارت کافی ناظران را اخلالی در نظام مهندسی برشمرد.

مشکلاتی را که مردم منعکس کرده اند

امام جمعه گلبهار در ادامه با طرح سوال که آیا این ۸ مهندس برای نظارت بر یک پروژه لازم است؟ آغاز بحثش را اینگونه اظهار کرد: در سابق این ساختمان ها را بناها می ساختند؛ ما نمی گوئیم که بناها بسازند، ما می گوئیم که این را باید حتما تحت نظارت مهندس خبره ای که بتواند قدرت استحکام بناها را تشخیص بدهد، صورت بپذیرد ولی آیا برای چنین کاری لازم است که یا ۸ مهندس نظارت کنند؟ ما فکر می کنیم چنین ۷ ضرورتی نداشته باشد! بلکه همان یک مهندس واقعا تا ۴ تا مهندس باشند و فقط ۴ نظارت کند نه اینکه امضاء باشد! ما این مشکلات را داریم؛ مردم هم این موارد را منعکس کرده اند و نسبت به این اعتراض داریم.

ضرورت بازبینی قوانین نظام مهندسی

حجت الاسلام جواد غلامی در ادامه تشریح این بحث بسراغ قوانین موجود در نظام مهندسی رفت با ذکر اینکه سازمان نظام مهندسی در کشور باید نسبت به قوانین بازبینی داشته باشد گفت: اگر این قوانین در نظام مهندسی یا مجلس شورای اسلامی تصویب شده، مجلس باید بازبینی داشته باشد. اگر در استان چنین چیزی را در اتحادیه های خودشان وضع کرده اند و بسته اند، باید بازبینی کنند من نمی دانم این اشکال کجای کار است؟ ولی هرجا که هست این اشکال باید برطرف شود. این اشکال، موضوع کم اهمیتی نیست!

وضع قوانینی که یک طرف آن نظام مهندسی است

امام جمعه گلبهار در ادامه پیرامون این مشکل قانونی که گریبان گیر شهروندان گلبهاری هم شده، چنین می گوید: در شهر گلبهار ما یک مشکل مضاعفی داریم که زمین هایی در اختیار شهروندان قرار می گیرد، این زمین ها اکثریت شان دارای مهلت ساخت هستند. یعنی باید درظرف مهلت محدودی اینها پایان کار بگیرند. از روزی که زمین را تحویل می گیرد، طرف فکر می کند ظرف ۱۸ ماه می تواند پایان کار بگیرد؛ با خودش حساب می کند ۱ماه برای گرفتن پروانه ساخت کافی است، خب در پروانه ساخت باید این ۸ مهندس را با خودش ببرد. ۸ مهندس می گویند متراژ خانه ات کم است ما با متراژ کم به تعرفه قانونی کار را قبول نمی کنیم و شما باید مبلغ تان را بالا ببرید که خارج از تعرفه قانونی است و خلاف است. امام جمعه گلبهار در ادامه خطاب به متولیان امر گفت:چرا شما قانونی را وضع می کنید که مسیر خلاف برایش ایجاد شود؟ مثلا فرض کنید مکلف کنید هرکس که یک پروژه بالای هزارمتری بردارد، موظف است که یک پروژه ۲۰۰ متری را هم قبول کند. خب بعد اینها مجبور می شوند که قبول کنند! خود آنهایی که در نظام مهندسی هستند از ما بهتر می دانند که چه روش هایی موجود است! تنها مشکلی که درمیان است این است که آقایان مهندس نظام مهندسی قوانینی را که وضع می کنند یک طرف قضیه هم خودشان هستند و نفع خودشان را مدنظر قرار می دهند که موجب منفعت طلبی می شود. نمی خواهم بگویم حتما این موضوع مدنظر آنها بوده ولی بدون تاثیر هم نیست! گاهی اوقات اینها تاثیر می گذارد بر روی تصمیم هایی که انسان می گیرد. خب-اینطور مشکلات را ما چطور باید حل کنیم. این آقا می آید ۶ ماه می گذرد نمی تواند مهندس موردنیاز خودش را تامین کند و یا پیدا کند و بعد از ۶ ماه هم که می گذرد؛ تا وقتی پروانه ساخت ساخت بگیرد ۱سال بیشتر فرصت برای ساخت ندارد. طبیعتا مجبور است که از گران ترین بنا، از گرانترین مصالح، از گرانترین شرایط، بعضی اوقات در زمستان مجبور به کارکردن می شود. در هوای سرد بتن ریزی می کند. اگر برای این بتن گرما تهیه نکند بتن اش بی خاصیت است. خلاف مهندسی می شود و مهندسین ناظر هم متاسفانه اغلب اوقات امضاء می کنند این وضعیت را.

ضرورت تسریع روند صدور پروانه

وی در بخشی دیگر ضمن اشاره به سازمان نظام مهندسی و شهرداری بعنوان متولیان اصلی این موضوع اظهار کرد: شهرداری با مردم همکاری داشته باشد، کند به اینکه این شخص تسهیل گری داشته باشد، درک باید سریعا بتواند پروانه ساخت اش را دریافت کند، تلاش کنند کارشناسان شهرداری، درست راهنمایی کنند، وقت بگذارند، همگرایی داشته باشند با افراد تا بتوانند روند صدور پروانه را تسریع کنند؛ که این قیمت ساخت یک مسکن مستحکم قابل استفاده برای یک شهروند گلبهاری بسیار هزینه بردار و سنگین نشود.

مشکلات حوزه مسکن مهر

وی در پایان با اشاره به مشکلات مهندسی در حوزه مسکن مهر دو مسئله را متذکر شد: استحکام بنای مسکن مهرها اگر زیرنظر مهندس ناظر ساخته شده، خب بنظر می رسد براساس مطالبی که ما جسته و گریخته شنیده ایم این است که وقتی استحکام بنا موردتائید است و مهندس ناظر نیز امضاء کرده دلیل قانونی برای اینکه استحکام بنا را قبول نداشته باشیم و از آن پیمانکار بخواهیم که شما باید مجدد استحکام بنا بگیرید و بیاورید. فکر می کنم این قابل قبول نباشد! البته در جایی هست که مثلا اتفاقی افتاده که براساس آن اتفاق ما احساس می کنیم که ناظر به اندازه کافی نظارت نکرده. ناظر متهم شده حالا به هر علتی که می تواند نشستی در زمین اتفاق افتاده باشد یا شکستی در یکی از دیوارها باشد و یا هر چیزی که ذهن ما را به این سمت می برد که نظارت کافی در زمان اجرای سفت کاری پروژه وجود نداشته! اینجا باید بروند و استحکام بنا را بیاورند. وی در ادامه به دومین مورد مشکلات مهندسی در حوزه مسکن مهر اشاره کرد: تاسیسات در مسکن های مهر بسیار اهمیت دارد چراکه آسیب دیدن تاسیسات یک واحد به چند واحد دیگر آسیب می زند و از این جهت باید یک دقت کافی انجام گیرد و ناظرانی که ناظر این پروژه ها هستند دقت بیشتری را به عمل بیاورند و تلاش کنند تا تاسیسات قابل قبولی را تحویل بدهند.

اخبار مرتبط