رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۰
  • کد خبر : ۴۶۲
  • مشاهده :  292 بازدید
  • چاپ خبر : بودجه شفاف و  واقعی / صدور پروانه ساخت دارای پروسه زماندار قانونی
گفتگوی اختصاصی افق گلبهار با مهندس سید ابوالفضل فاضلی حق پناه شهردار گلبهار؛

بودجه شفاف و واقعی / صدور پروانه ساخت دارای پروسه زماندار قانونی

فاضلی حق پناه در ابتدای گفتگوی خود از ویروس منحوس کرونا گفت. شهردار گلبهار می گوید: از زمانیکه این اتفاق افتاد، چهاچوب ما بخشنامه هایی صادر توسط وزارت کشور و استانداری و توسط فرمانداری به ما ابلاغ شد. این موضوع در حوزه درون و برون سازمانی بود که اتفاق افتاد و لایه های مختلفی را […]

افق گلبهار| سید ابوالفضل فاضلی حق پناه در اولین گفتگوی خود با افق گلبهار به آخرین وضعیت و خبرهای پیرامون شهر اشاره کرد.

فاضلی حق پناه در ابتدای گفتگوی خود از ویروس منحوس کرونا گفت. شهردار گلبهار می گوید: از زمانیکه این اتفاق افتاد، چهاچوب ما بخشنامه هایی صادر توسط وزارت کشور و استانداری و توسط فرمانداری به ما ابلاغ شد. این موضوع در حوزه درون و برون سازمانی بود که اتفاق افتاد و لایه های مختلفی را تحت تاثیر قرار داد.

شهرداری گلبهار جزء موفق ترین ها در کنترل کرونا

وی در ادامه افزود: براساس آخرین گزارشاتی که از استانداری بدست ما رسیده، یکی از موفق ترین شهرداری ها در کنترل کرونا و در حوزه وظیفه خودمان بوده ایم چراکه از ابتدای امر باتوجه به اینکه شهرگلبهار سرریزجمعیت مشهد است همانطور که مشهد به درجه قرمز رسید اولین جایی که باید مشکل دار می شد مسلما شهر گلبهار بود. اگر این اتفاق نیفتاد در کنار زحماتی که همه نهاد ها و ارگان ها مثل شبکه بهداشت و درمان، سپاه پاسداران و بسیج کشیده اند مسلما اقدامات بسیار خوبی در شهرداری و در کنترل محیط و فضاهای عمومی اتفاق افتاد. وی در ادامه همین موضوع اظهار کرد:در ضدعفونی خیابان ها و معابر ابلاغیه هایی را جایگزین و برخی را حذف کردیم. بستن پارک ها و گندزدایی و ضدعفونی کلیه مکان ها ومعابر عمومی، پارک ها، وسایل بازی و… ازجمله اقدامات پیشگیرانه ما بود. شهردار گلبهار همچنین در ادامه به خبرنگار افق گلبهار گفت:پروتکل های بهداشتی بسیار دقیق و سخت گیرانه در بحث حمل و نقل درون شهری و سایر موارد در حوزه درون سازمانی با ایجاد میزخدمت و مباحث مشابهی که به سمت و سوی شهرالکترونیک رفتند سعی کردیم که در حوزه پروتکل های بهداشتی کرونا نهایت گام هایی که لازم بود را برداریم و بسیار هم موفق عمل کردیم.

مظلومیت کارگران خدمات شهری شهرداری

شهردار گلبهار در ادامه با اشاره به مظلومیت کارگران خدمات شهری شهرداری گفتگو را به سمت مظلومیت این قشر زحمت کش برد و ادامه داد: در همه جا در بحث مقابله با کرونا گفته شد کادر بسیار عزیز و شریف درمان و شبکه بهداشت از جان شان مایه گذاشتند ولی هیچ کس نگفت که کارگران شهرداری باتمام آن زباله های آلوده به کرونا و… روز به روز جمع آوری کردند و سروکار دارند. بسیاری از همکاران ما پرپر شدند، اذیت شدند، کرونا گرفتند و بیمار شدند، مشکل پیدا کردند و خیلی ها در شهرداری های کل کشور به نوعی شهید شدند و بخاطر کرونا ازبین رفتند ولی اسمی از کارگران زحمت کش شهرداری به میان نیامد.کسانیکه شبانه روز با آلودگی سطح شهر مبارزه می کنند. مسلما شبکه بهداشت و دیگر ارگان ها و نهادها هم از جان مایه گذاشتند اما دوستان ما در شهرداری های کل کشور هم بوده اند که فراموش شده بودند.

ایجاد شهرداری الکترونیک و شهر الکترونیک

وی در بخشی دیگر با اشاره به فرصت هایی که در تهدید کرونا از آن بخوبی استفاده شد، تشریح کرد: کرونا تهدید بود و سعی کردیم از این تهدید، بهترین استفاده را ببریم و به نحوی تبدیل به فرصت کنیم و شاید ایجاد شهرداری الکترونیک و شهر الکترونیک یکی از تصمیمات خوبی بود که پیرامون کرونا گرفته شد.

اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

فاضلی حق پناه در ادامه اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ را هم در راستای اقدامات خود ذکر کرد و اظهار نمود: ایزو۹۰۰۱ را همزمان با اپیدمی کرونا شروع کردیم. نه تنها بحث ایزو ۹۰۰۱ مطرح شد(ایجاد فرآیندسازی) چون تسهیل گری انجام شد. به هرحال با افتخار می گوئیم که دومین شهرداری بعد از مشهد در سطح استان هستیم که توانستیم ایزو را بگیریم که بزودی هم بخشنامه اش ارائه خواهد شد.

بودجه شفاف و واقعی شهرداری گلبهار

شهردار گلبهار در اثنای گفتگوی خود بحث بودجه شهرداری را به میان آورد و پیرامون گفته هایی که درباره بحث برانگیز بودن ارقام آن به میان آمده بود نیز گفت: هیچ چیز بحث برانگیزی در بودجه ما وجود ندارد و در چیزی که منتشر شد کاملا شفاف و واقعی در حقیقت این اتفاق انجام شد و یکی از موضوعاتی که در ابتدای سال وجودداشت، بحث این بود که نوع بودجه و نوع بحث های مالی ما از حسابداری ما و…. کاملا شفاف شد. حسابداری شهرداری گلبهار به حسابداری تعهدی تغییر پیدا کرد و ما با افتخار شاید جزء دومین یا سومین شهرداری های سطح استان بودیم که حسابداری تعهدی را درحقیقت اجرا کردیم و در حال حاضر هم دومین اقدامی که کردیم این است که هر روز ما ارائه دریافت بودجه مان را بتوانیم داشتهب اشیم. وی افزود:مباحث مالی ما شفاف است. یعنی نقطه بحث برانگیزی در بودجه ما وجود ندارد و برای همین هم منتشر کردیم. اگر بحث برانگیز بود که انتشار نمی دادیم. وی در ادامه پیرامون حواشی مطرح شده درباره شهرداری هم پاسخ داد: ما حاشیه ای نداریم و هیچ بحث مالی غیرشفاف نداشتیم خدارا شکر.

شاید بزرگترین چالشی که یک نفر در مجموعه شهری پیرامون صدور پروانه ساخت دارد، بحث مالی است. اگر مشکل مباحث مالی و فنی نداشته باشد اصلا نیازی ندارد که بخواهد ۳ یا ۴ روز بیشتر از زمان برد.

صدور پروانه ساخت دارای پروسه زماندار قانونی

شهردار گلبهار در آخرین بحث خود صدور پروانه ساخت را دارای پروسه زماندار قانونی دانست و اشاره کرد: در بحث زمانی که برای ساخت یک قطعه زمین، شرکت عمران مطرح کرده به خودشان ارتباط دارد و به مباحث داخلی خودشان مرتبط است. هیچ قانونی برای این قضیه در کشور ما وجود ندارد. این به شرکت عمران است مرتبط است که از مالک تعهدی بگیرد و ۱۸ ماهه باید بسازد. آن هم مسلما در راستای یکسری از موضوعاتی است که قاعدتا به خود شرکت عمران برمی گردد. وی از علت این موضوع پرده برداشت و خاطر نشان کرد: علت این است که کسی زمین را پس از خرید وارد بورس، بازار، رانت و… نکند تا مجبور شود بسازد که شهر آباد شود و این یک بحث دیگر است که می گوییم که هیچ مشکلی در قوانین ما وجود ندارد.

در بحث زمانی که برای ساخت یک قطعه زمین، شرکت عمران مطرح کرده به خودشان ارتباط دارد و به مباحث داخلی خودشان مرتبط است. هیچ قانونی برای این قضیه در کشور ما وجود ندارد. این به شرکت عمران است مرتبط است که از مالک تعهدی بگیرد و ۱۸ ماهه باید بسازد

وی در بخشی دیگر از صدور پروانه ساختمانی گفت و ادامه داد: پروسه و روندی که معمولا اتفاق می افتد برای پروانه، پروسه و یک استاندارد زمانی خاص خودش را دارد نه کمتر است و نه بیشتر. یک استانداردی دارد که از نقطه شروعی آغاز و به یک جایی ختم می شود که در نهایت می شود صدورپروانه. در صدور پروانه امکان دارد مشکلاتی وجود داشته باشد که این مشکلات بخشی اش قوانین و ضوابط و مقررات است و بخشی خواسته های مالک. همچنین بخشی از این مشکلات هم موارد و موضوعاتی است که غیر از بحث مالی و شهرداری است مثل اداره پست، بحث های مالکیتی، سازمان نظام مهندسی و… که شامل پروسه صدور پروانه می شود اما بخشی از آنها مربوط به ماست و بخشی هم مربوط به ما نیست. قاعدتا مالک زمین زمانیکه درخواست پروانه می دهد از همان ابتدا دچار چالش هایی است. متوجه می شود، که طرف با قولنامه آمده طرف با یک وکالتنامه آمده و این وکالتنامه مشکل دارد و حتی امکان دارد بعضا وکالتنامه های جعلی داشته باشیم و متوجه نشده و پولش را پس گرفته یا طرف آمده برروی یک زمین دیگر با وکالتنامه جدید پروانه بگیرد و یا موارد و مباحث مختلف.اینها همه امکان دارد تا برود برگردد و درست شود، ابلاغ شود، کامل شود زمان بر باشد. شهردار گلبهار در پایان اظهار کرد:در خصوص مرحله بعدش چون ازنظر ما تنها کاری که در ابتدا انجام می شود و بعد هم درخواست مالک قاعدتا بازدید از زمین می شود حالا شاید زمین مشکل داشته باشد، ابعادش، مباحثش، جزئیاتش. ازنظر شهرداری اگر پروسه صدور پروانه راحت و بدون اشکال باشد اصلا زمان نمی برد؛ چون بازدیدی صورت می پذیرد و همه چیز شفاف است. شاید بزرگترین چالشی که یک نفر در مجموعه شهری پیرامون صدور پروانه ساخت دارد، بحث مالی است. اگر مشکل مباحث مالی و فنی نداشته باشد اصلا نیازی ندارد که بخواهد بیشتر از ۳ یا ۴ روز زمان برد.

پروسه و روندی که معمولا اتفاق می افتد برای پروانه، پروسه و یک استاندارد زمانی خاص خودش را دارد نه کمتر است و نه بیشتر.

اخبار مرتبط