رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۲
  • کد خبر : ۴۶۸
  • مشاهده :  297 بازدید
  • چاپ خبر : آقای مدعی العموم، بسم ا…
تضییع و تصرف اموال بیت المال در شهرداری چناران؛

آقای مدعی العموم، بسم ا…

متاسفانه در این چند ماه اخیر که شهرداری چناران با سرپرست، مدیریت می شود گزارشات متعددی از تصرف و تضییع حقوق بیت المال به دست ما رسیده است که گویا علی رغم پیگیری های مختلف و گزارشات مستند اداری تا کنون با کارشکنی های گوناگون یا عدم پیگیری دقیق توسط دستگاه های نظارتی، پاسخ درستی […]

متاسفانه در این چند ماه اخیر که شهرداری چناران با سرپرست، مدیریت می شود گزارشات متعددی از تصرف و تضییع حقوق بیت المال به دست ما رسیده است که گویا علی رغم پیگیری های مختلف و گزارشات مستند اداری تا کنون با کارشکنی های گوناگون یا عدم پیگیری دقیق توسط دستگاه های نظارتی، پاسخ درستی به آنها داده نشده است. رسانه افق با در نظر گرفتن تمام مخاطرات قانونی پیش رو و دانستن شرایط حساس کنونی کشور و با اعتقاد به اجرای صحیح و سریع و شفاف عدالت توسط مردان قانون و دادستانی به عنوان مدعی العموم و با علم به موضوع احتمال شکایت شهرداری چناران و البته تلاش برخی برای لغو مجوز افق پس از چاپ این مطالب، اقدام به انتشار محتوی یکی از این گزارشات نموده است. ما به عنوان یک رسانه معتقد و متعهد به بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان نقشه راه مسیر آینده انقلاب و با در نظر گرفتن تمام مسئولیت های ناشی از آن، این تصمیم حیاتی را با استناد به آیه شریفه «وَلْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَر…»

پافشاری بر اجرای روابط به جای ضوابط در استخدام نورچشمی ها

به استناد قانون مدیریت خدمات کشوری هر گونه به کارگیری نیروی انسانی در دستگاههای اجرائی و شهرداری ها بدون مجوز خلاف قانون محسوب و ممنوع می باشد و پرداخت هر گونه وجهی به افرادی که بدون مجوز به کار گرفته شده اند تصرف غیر قانونی در اموال عمومی محسوب و موجب تعقیب قضائی مسؤول آن دستگاه اجرائی و شهرداری است. قانون گذار در بحث های استخدامی تصریح کرده که استخدام باید طی مراحل مشخصی از جمله اخذ مجوزات اداری، انتشار آگهی عمومی، برگزاری آزمون استخدامی سراسری، برگزاری مصاحبه های تخصصی، گزینش و … باشد. با این تفاسیر، گویا این قوانین که با هدف ایجاد عدالت اجتماعی، شایسته سالاری، رعایت صرف و صلاح و جلوگیری از سوء استفاده برخی از مدیران و شوراهای شهر تصویب شده اند، در شهرداری چناران نقش و جایگاهی ندارند ! اصرار و پافشاری در استخدام اتوبوسی، علی رغم نداشتن مجوز از استانداری و غیر قانونی بودن آن نکته حائز اهمیت این ماجراست.

سپردن حقوق بیت المال به نا اهلش

استخدام و بکارگیری مدیر حقوقی شهرداری چناران یکی از این تخلفات آشکار در عدول از قانون و مصداق تصرف در اموال عمومی بوده که متاسفانه زیر سایه حمایت ها و روابط ناسالم برخی از روئسای این شهرداری علیرغم تذکرات مکرر دلسوزان به نظام در حال تحقق یافتن است. مدیر حقوقی که در بدو ورود بدون طی مراحل گزینش، خود را فارغ التحصیل کارشناسی ارشد معرفی کرده بود در حالی که دو سال پس از آن موفق به اخذ مدرک مرتبط شده است! استخدام این مدیر حقوقی بدون سابقه کار که یک شبه ره صد ساله را پیمود درحالی که سایر نیروهای متخصص شهرداری با سابقه های بیش از ۰۲ سال، همچنان در حسرت تغییر وضعیت استخدامی خود از شرکتی به قراردادی و به تبع آن دریافت حداقل های حقوق، مزایا و شرایط کاری مناسب هستند. در زمانه ای که اشتغال فرزندان و فارغ التحصبیلان دانشگاهی موضوع بسیار مهمی برای تک تک خانواده ها به شمار می رود و عدالت اجتماعی و شایسته سالاری و نخبه گرایی از مهمترین خواسته های جامعه می باشد. چرا باید شخصی صرفا به دلیل ارتباطات و روابط، زیر سایه سکوت مسئولین شهر، خلاف ضوابط اداری و قوانین مسلم و مشخص به استخدام این شهرداری در بیاید و در همین مسیر غیرقانونی با حفظ سمت علاوه بر مدیریت حقوقی و قراردادها به عنوان معاونت اداری و مالی آن هم بدون داشتن مولفه های مربوطه اداری شود.

آیا از شخصی که خود یکی از متهمین تصرف در اموال بیت المال بوده و بر مبنای دور زدن قانون استخدام شده و مکررا باید رضایت تمامی حامیانش را جلب کند، می توانیم توقع و انتظار رعایت دقیق قانون، دفاع از حقوق بیت المال و جلوگیری از تصرف در اموال عمومی را داشته باشیم ؟!

پاسخ و اقدام آقای دادستان و مدیران استانی

حال سوالات جدی نیروهای ارزشی و دلسوز که البته منتظر پاسخ و اقدام سریع آقای دادستان و مدیران استانی هستند این است…

  • آیا از شخصی که خود یکی از متهمین تصرف در اموال بیت المال بوده و بر مبنای دور زدن قانون استخدام شده و مکررا باید رضایت تمامی حامیانش را جلب کند، می توانیم توقع و انتظار رعایت دقیق قانون، دفاع از حقوق بیت المال و از همه مهمتر جلوگیری از تصرف در اموال عمومی را داشته باشیم؟!
  • چه کسی مسئول حقوق های پرداختی غیرقانونی و تضییع اموال عمومی در این چند سال است؟
  • چرا استانداری علی رغم ارسال بخشنامه های متعدد و تذکرات قانونی با این تخلف آشکار برخود جدی بعمل نمی آورد؟
  • آیا این تضییع حقوق و تصرف اموال بیت المال زیر سایه حمایت های سرپرست حراست شهرداری که وظیفه ایجاد سلامت اداری را دارد رخ داده است ؟
    و …

اخبار مرتبط